vjf
09 بهمن 1401 - 09:09

کشورهای آمریکای لاتین هیچ تسلیحاتی به اوکراین ارسال نمی‌کنند

رئیس‌جمهور آرژانتین پس از دیدار با صدراعظم آلمان تأکید کرد این کشور و دیگر کشورهای آمریکای لاتین قصد ندارند هیچ سلاحی به اوکراین ارسال کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «آلبرتو فرناندز»، رئیس‌جمهور آرژانتین پس از دیدار با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان تأکید کرد که کشورش و سایر کشورهای آمریکای لاتین قصد ارسال سلاح به اوکراین یا هر منطقه درگیری دیگر ندارند.

رئیس‌جمهور آرژانتین در ادامه عملیات نظامی روسیه در اوکراین را محکوم کرد، اما گفت نمی‌تواند ارزیابی و نظرش درباره اقدامات کنونی کشورهای اروپایی در اوکراین را اعلام کند.

وی دراین‌باره گفت: نمی‌توانم دیدگاهم را درباره تصمیمات کشورهای اروپایی بیان کنم، اما می‌دانم که صدراعظم شولتز و من بیش از همه خواستار آن هستیم که صلح در کوتاهترین زمان برقرار شود و دراین‌باره توافق داریم.

«لولا داسیلو» رئیس جمهور برزیل نیز اخیراً اعلام کرد که این کشور دیگر مهمات تانک های «لئوپارد ۱» را به آلمان برای استفاده در کشور اوکراین نمی فروشد. ، روزنامه برزیلی «فولا د سائوپائولو» (Folha de Sao Paulo) اعلام کرد که لولا داسیلوا، پیشنهاد فروش مهمات تانک به آلمان به منظور استفاده در جنگ اوکراین را رد کرده است.

گزارش های رسانه ای در این باره حاکیست؛ رئیس‌جمهور برزیل هفته گذشته در دیدار با فرماندهان نظامی و «خوزه موسیو» (Jose Mucio) وزیر دفاع این کشور، پیشنهاد آلمان در این باره را رد کرد.

در همین ارتباط، «خولیو سزار د آرودا» فرمانده پیشین ارتش برزیل، «لولا داسیلو» را از پیشنهاد آلمان برای خرید مهمات تانک های لئوپارد ۱ به ارزش حدود ۵ میلیون دلار آگاه کرده بود؛ رئیس جمهور برزیل ابتدا می خواست به شرطی با این معامله تسلیحاتی موافقت کند که برلین تضمین دهد مهمات مذکور را به اوکراین نفرستد، اما در نهایت با این استدلال که این معامله «ارزش تحریک روس‌ها را ندارد»، این پیشنهاد را رد کرد.

لازم به ذکر است که ارتش روسیه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) «عملیات نظامی ویژه» خود را در شرق اوکراین آغاز کرد؛ مقامات ارشد دولت روسیه می گویند این عملیات در پاسخ به درخواست سران دونتسک و لوهانسک برای حفاظت از آنها در برابر نیروهای اوکراینی آغاز شده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفته است که هدف از این عملیات حمایت از مردمی است که بیش از ۸ سال تحت نسل کشی و آزار و اذیت کی یف قرار داشتند.

آمریکا و کشورهای غربی برای مقابله با پیشروی ارتش روسیه، ضمن ارسال انواع تسلیحات پیشرفته به ارتش اوکراین، تاکنون تحریم های زیادی علیه روسیه اعمال کرده اند. از سوی دیگر «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز گفته است هر گونه محموله و کاروانِ حامل تسلیحات نظامی برای اوکراین، هدفی مشروع برای نیروهای روسیه است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1004105