vjf
05 اسفند 1401 - 16:12

مذاکرات گازی روسیه و ترکیه از سر گرفته می شود

مذاکرات روسیه و ترکیه بر سر ایجاد یک قطب گازی مشترک در منطقه به زودی برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، آنکارا و مسکو مذاکرات خود بر سر ایجاد قطب گازی در منطقه را به زودی از سر می گیرند.

خبرگزاری اسپوتنیک روز جمعه به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که مذاکرات فعال مربوط به ایجاد قطب گای بین آنکارا و مسکو در آینده نزدیک بار دیگر از سر گرفته می شود. این مذاکرات به دلیل زمین لرزه های ویرانگر اخیر در جنوب شرقی ترکیه به حالت تعلیق درآمده بود.

این منبع آگاه اعلام کرد که زلزله های ویرانگر در جنوب شرقی ترکیه که آن را باید فاجعه قرن نامید، تعدیل های خاصی را ایجاد کرده است. اقدامات جدی برای از بین بردن پیامدهای زلزله در حال انجام است تا فرآیندها در اقتصاد از سر گرفته شود.

اسپوتنیک به نقل از این منبع آگاه نوشت که در آینده نزدیک مذاکرات قطب گازی روسیه و ترکیه از سر گرفته خواهد شد. آنکارا این پروژه را یک اولویت برای خود تلقی می کند..

به نوشته اسپوتنیک، هزینه پروژه قطب گازی در ترکیه هنوز نهایی نشده است و طرفین بر روی جزئیات کارمی کنند

پیش از این اعلام شد که نشست بین المللی مصرف کنندگان و تامین کنندگان گاز در قطب گازی روسیه و ترکیه، که قرار بود در ماه فوریه در استانبول برگزار شود، به دلیل زلزله ویرانگر در این کشور به زمان دیگری موکول شد.

در پی وقوع زلزله ۷.۷ ریشتری در مناطق جنوبی ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور دستور اعلام وضعیت اضطراری در ۱۰ استان را صادر کرد. استان‌های «آدانا، آدیامان، دیاربکر، غازیانتپ، قهرمان مرعش، کیلیس، مالاتیا، عثمانیه، هاتای و سانلیورفا» ۱۰ استانی هستند که در آنها اعلام وضعیت اضطراری شده است.

اعلام وضعیت اضطراری در مناطق زلزله زده موجب افزایش اختیارات مقامات محلی و نهادهای مجری قانون می‌شود و دولت نیز می‌تواند برای پیشبرد بهتر امور، اجرای برخی قوانین در این مناطق را تعلیق و یا قوانین جدید وضع کند.

اخیراً زمین‌لرزه بزرگی مناطق جنوبی ترکیه و شمال سوریه را به شدت لرزاند. خبرگزاری فرانسه به نقل از مؤسسه لرزه‌نگاری آمریکا شدت این زمین لرزه را ۷.۹ ریشتر و در جنوب ترکیه اعلام کرده است.

اما مدیریت اضطراری و بلایای طبیعی ترکیه تائید کرد که زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۴ ریشتر منطقه پازاردیک کوهرامانماراش در جنوب ترکیه را لرزاند. این سازمان ترکیه‌ای در بیانیه‌ای دوم خود اعلام کرد بزرگی این زمین‌لرزه ۷.۷ ریشتر بوده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1054290